Dalekohled umožňuje pozorovat nejen vesmír, přiblíží pozorovaný objekt. Obrazu ovlivňuje provedení a kvalita dalekohledu, ale také podmínky při pozorování.
Neexistuje univerzální dalekohled. Stejně jako neexistuje univerzální auto, počítač nebo telefon. Nenajdete tedy dalekohled, kterým budete pozorovat všechny objekty na noční/denní obloze. Lze si ale pořídit dalekohled s dobrým poměrem cena/výkon.
Můžete navštívit jednu z mnoha hvězdáren, kde vám s výběrem poradí. Můžete navštívit i pozorovací akcí nebo astronomický tábor (většinou o letních prázdninách) a vidět tak dalekohledy „v akci“. Můžete se také poradit s astronomy např. na astronomickém fóru a prodiskutovat vše potřebné.
I malý dalekohled (od 2 000,-) postačí na astronomické pozorování (záleží výběru). Vhodnější dalekohledy jsou mezi 6 000 až 8 000,- .
Pevný stativ a montáž (existují různé konstrukce) umožní pohybovat s dalekohledem bez velkého chvění.
Dalekohled může mít jednoduchou montáž na ruční pohon, s motorkem pro sledování pohybu oblohy nebo může být vybavena systémem GoTo – automatickým vyhledáváním objektů.
K dalekohledu lze pořídit doplňky – okuláry, filtry, knihy, mapy, aplikace do počítače nebo telefonu.
S čím je nutné počítat:
Při výběru vás může překvapit tvar a konstrukce. Dalekohled může být např. zrcadlový nebo čočkový, může být na trojnožce nebo „vidlici“ nízko nad zemí. Tubus může být krátký nebo dlouhý.
Čím je větší průměrobjektivu, tím více světla dalekohled zachytí – jsou vidět méně jasné objekty. Vyplatí se tedy co největší průměr (co rozpočet dovolí). Na druhou stranu větší průměr = větší dalekohled = náročnější na přepravu.
Přes dalekohled lze i fotografovat, ale astrofotografie má své speciální postupy a metody (platí hlavně pro fotografování mlhovin nebo galaxií). Vyfotit si Měsíc nebo Slunce telefonem přiloženým za okulár není problém.
Dalekohled je dobré pořídit ve specializované prodejně, možnost vyzkoušení a konzultace. Případně koupit použitý např. na astronomickém fóru.
Největší zvětšení, které lze použít, je dvojnásobek průměru objektivu. Jestli bude zvětšení použitelné, ale záleží na kvalitě dalekohledu a na pozorovacích podmínkách.
S dalekohledem lze pozorovat nejen astronomické objekty (Slunce, Měsíc, planety, mlhoviny a galaxie), ale také přírodu nebo vzdálené věci (antény, komíny).
Na co si dát pozor!
Při astronomickém pozorování nečekejtedetaily a barvy vesmírných objektů známých z knih a internetu.
Vyhněte se dalekohledům – hračkám – na za pár sto korun, které slibují neuvěřitelné zvětšení. Problematické mohou být dalekohledy na „trojnožce“ v nižší cenové relaci, dalekohled se může při pozorování dost klepat.
Nepoužívejte dalekohled pro pozorování Slunce, pokud není vybaven speciálním filtrem.